Home > Новини > США ВИМАГАЄ ЕКСТРАДИЦІЇ УКРАЇНСЬКОГО ІТ ФАХІВЦЯ ПО ЗВИНУВАЧЕННЯМ У БЕЗПРЕЦЕДЕНТНОМУ КІБЕРЗЛОЧИНІ

США ВИМАГАЄ ЕКСТРАДИЦІЇ УКРАЇНСЬКОГО ІТ ФАХІВЦЯ ПО ЗВИНУВАЧЕННЯМ У БЕЗПРЕЦЕДЕНТНОМУ КІБЕРЗЛОЧИНІ

Внідерландській тюрмі, в нелюдських умовах з 20 березня 2022року  утримують Марка Соколовського – громадянина України, якого прокурор штату Техас США звинуватив у тяжкому кіберзлочині та завданні шкоді національній безпеці США. Багато в чому ця історія нагадує сценарій якогось голлівудського блокбастеру про шпигунів та хакерів, але реальність буває набагато цікавішою за будь-які людські фантазії.

Це перша наша публікація про Марка Соколовського, але не остання. Ми вирішили провести своє публічне журналістське розслідування та з’ясувати всі подробиці цієї справи, чому такий тривалий час український громадянин перебуває під вартою у нелюдських умовах в Нідерландах, чому долею українця так переймається уряд США та чому Україна досі не втрутилась у ситуацію.

Соколовському публічно пред’явлено обвинувачення по одному пункту обвинувачення у змові з метою скоєння комп’ютерного шахрайства та пов’язаної з ним діяльності, пов’язаної з комп’ютерами; один випадок змови з метою здійснення електронного шахрайства; один пункт звинувачення у змові з метою відмивання грошей; і один випадок крадіжки особистих даних за обтяжливих обставин. Як повідомили адвокати Марка Соколовського нашому виданню цей документ про обвинувачення не був офіційно вручений Марку, нещодавно його текст був отриманий адвокатом Марка в суді Техаса, нам пообіцяли надати повну інформацію з цього питання для нашої наступної публікації.

13 вересня 2022 року Окружний суд Амстердама ухвалив рішення про екстрадицію обвинуваченого до США. Марк Соколовський оскаржив це рішення, але у задоволенні апеляції йому відмовлено і з 07.12.2023р. міністерка юстиції та оборони Нідерландів Ділан Єшильгьоз-Зегеріус планувала передати Марка Соколовського, його мали забрати з Нідерландів чартерним рейсом до Техасу у супроводі агентів ФБР. Але вже двічі екстрадиція була зірвана внаслідок погіршення стану здоров’я Марка Соколовського.

У разі визнання Марка Соколовського винним, його за сукупністю обвинувачень можуть засудити до 47 років позбавлення волі. Але слід пам’ятати, що будь-яка людина вважається невинуватою поки його вина не буде доведена поза розумними сумнівами в суді. На цей момент вирок суду щодо Марка Соколовського відсутній, два роки жодних слідчих дій за участю Марка не проводилось.


Тривалий час з 20.03.2022р. і до 07.12.2023 року Марк Соколовський знаходився під вартою у спеціальному закладі Нідерландів – судовому комплексі Заанстад, де не міг отримувати необхідну йому спеціалізовану медичну допомогу, йому було заборонено користуватись комп’ютером, був обмежений у доступі до книг та інформації. А з 07.12.2023р. після психологічного зриву Марка Соколовського перевели до холодного карцеру, де він утримувався у нелюдських умовах до 12.01.2024р.

На офіційному сайті агентства судових закладів Нідерландів про комплекс Заанстад пишуть:

 – Судовий комплекс (JC) Заанстад може вмістити понад 1000 ув’язнених, включаючи затриманих психіатричних пацієнтів. Особливий догляд за ними здійснюється у закритій клініці Пенітенціарного психіатричного центру (ПЦЦ).

Заклад пропонує ув’язненим можливості для максимальної самостійності (індивідуальної свободи пересування), запобігання госпіталізації та кращої підготовки до повернення в суспільство.

JC Zaanstad відповідає всім сучасним вимогам та стандартам, наприклад, щодо денного світла та вентиляції, а також пропонує підключення до сучасних технологій ІКТ та безпеки. 

Однак, насправді, з слів Марка Соколовського, це зовсім протилежне.

З щоденника Марка (коли він перебував у карцері), який нам надала його мати і представниця Олена Нехаєва:

Охоронці дуже злі, бувають із садистськими нахилами, можуть тобі чаю налити 75 мл замість 150 мл або замість їжі дати відходи і при цьому сказати «у нас немає нормальної їжі» (як це було 06.01.2024 приблизно об 11:00). Або це можуть робити кілька разів поспіль, змушуючи тебе від відчаю і від голоду їсти помиї і спостерігати за цим на камеру, потім приходити і знущатися, питаючи, типу, «ну як, смачно»? Бачучи, як ти блював в унітаз. Або можуть сказати «навіть мій собака харчується краще». Можуть плюнути у чай. Можуть обзивати тебе в присутності колег і сміятися з тебе. Коли їм кажеш, що ти маєш права і ви порушуєте мої права людини, деякі охоронці починають просто іржати.

В грудні 2023 року за ініціативою представниці Марка Соколовського Олени Нехаївої, в ізольованій кімнаті, у присутності двох охоронців від співробітників Заанстаду, відбулася зустріч групи українців із Марком, саме в той момент коли його утримували в карцері.

Учасники зустрічі констатували:

 – перед нами був схудлий чоловік із сірувато-жовтим кольором обличчя, із запаленими червоними очима, чоловік, у якого шкіра розчесана та запалена. На вигляд він підліток, невисокого зросту. Зріст, вага приблизно 55-58 кг. Він сидів у брудному, несвіжому одязі, великому йому на три розміри. Побачивши нас, він зіщулився всім обличчям, став зляканим і стурбованим. У цей момент він викликав враження, що ми спілкуємось з емоційно хворою людиною …

Марк Соколовський бореться за свої права вже два роки, при цьому, він має серйозні проблеми зі здоров’ям і потребує медичної допомоги. Переривати лікування, яке Марк отримував на волі категорично небажано, про що свідчать медичні довідки. Марк Соколовський постійно інформував комплекс Заанстад, медичний персонал, про стан його здоров’я та болі, писав скарги і звертався за допомогою. Він казав суддям у судах, що він страждає від сильного болю, що в нього все болить, він просив допомоги і судді обіцяли розібратися в проблемі, але ніхто нічого не робив, це все лише пусті обіцянки. Всі проінформовані стосовно того, що хлопець відчуває сильну біль, оскільки він має ряд хронічних хвороб. Найсерйознішим його захворюванням є вроджене захворювання центральної нервової системи, атопічний дерматит, а ще в голові після операції металеві пластини, які почали зміщуватися і завдають йому болі. Марк, за все перебування у комплексі Заанстад не отримав систематичного лікування, яке раніше отримував в Україні. Відсутність лікування призвела до погіршення його здоров’я в Комплексі Заанстад. За два роки він отримує як лікування тільки препарат парацетамол, просто для полегшення болю.

Можливо, все так відбувалося тому, що по справі Марка є рішення нідерландського суду на екстрадицію до США, тому пенітенціарна служба Нідерландів не вважає його “своїм” – екстрадують та позбудуться проблеми. Тривале тримання Марка Соколовського під вартою та застосовані до нього правообмеження, відсутність адекватного медичного догляду і лікування, постійний психологічний тиск на нього з боку адміністрації комплексу Заанстад призвели до суттєвого погіршення стану фізичного і психічного здоров’я Марка Соколовського.

Внаслідок цього у Марка Соколовського стався психічний зрив. Але замість поміщення його в медичний заклад для лікування психічної хвороби, з 07.12.2023р. його ізолювали в холодному карцері з метою змусити його відмовитись від захисту своїх прав і з метою припинення його скарг на уряд Нідерландів. В цьому карцері має місце нелюдське ставлення до Марка та умови тримання під вартою з ознаками тортур, це було зафіксовано сторонніми особами: Ініціативною групою активістів, що боряться проти тортур в комплексі Заанстад (про що ми згадували вище), нідерландським адвокатом Марка Соколовського та українським консулом в Нідерландах. Таке нелюдське поводження щодо Марка Соколовського триває весь цей час і до сьогодні.

Днями, а саме 12 січня 2024 року, Марка напівживого, у дуже важкому стані (з побитим обличчям, а в нього там вже відірвані «кріплення», на яких тримається залізна пластина, розміщена в обличчі хлопця) намагалися екстрадувати в Америку. Медичні співробітники пенітенціарного закладу Нідерландів написали, що він повністю здоровий. Представник Марка Соколовського Олена Нехаєва вважає, що це брехня в угоду міністру юстиції Нідерландів. Нідерландський адвокат Марка зробив висновки, цитата з його листа:

– Значить, Мін’юст відмовився від своєї обіцянки провести психіатричну експертизу перед ухваленням рішення? Це шокуюче порушення довіри.

Цитата другого адвоката: 

– Я офіційно вимагатиму у міністра і прокурора відкласти цей рейс, оскільки ми доходимо висновку, що Марк не може проходити процедури в США у зв’язку зі станом його здоров’я.

Зі слів Марка Соколовського зранку 12 січня за ним прийшли співробітники закладу та наказали одягатися на вихід. Марк вже знав, що його будуть супроводжувати на літак до США. 

За словами адвоката Міністерство повідомило, що в літаку Марк знепритомнів/замерз. Лікар на борту американського літака не хотів ризикувати польотом, не знаючи, напевно, що з Марком все гаразд, і не маючи жодної додаткової медичної інформації. Оскільки Марк відмовився ділитися своєю медичною інформацією, американці вирішили повертатися без Марка на борту.

Адвокат каже, що це з’ясувалося тільки після того, як йому вдалося поговорити з кимось із служителів, які розпорядилися, щоб за Марком приїхала машина “швидкої допомоги” для медичного обстеження та транспортування до лікарні. Там, у лікарні, всі аналізи виявилися позитивними, і медичний висновок говорив, що все гаразд.

Однак, зі слів самого Марка, все було зовсім не так.

Зранку до камери зайшла велика кількість працівників Заанстаду і повідомила Марку, що його сьогодні екстрадують. І все було би добре, якщо б не декілька «але».

По-перше, Марка Соколовського ніхто не попередив стосовно того, що саме сьогодні його екстрадують.

По-друге, у вівторок у Марка призначено інтерв’ю у міграційній службі з питання його статусу біженця, про яке він попросив владу Нідерландів.

Перша спроба вийшла невдалою. Все закінчилося тим, що в літаку Марку сталося зле, він втратив свідомість та співробітники ФБР не взяли відповідальність в такому стані транспортувати арештанта до Америки. Що не можна сказати про нідерландських співробітників. Вони не тільки перевищили свої повноваження, а й побили Марка поки транспортували його до літака.

Як стверджував адвокат, Соколовського з літака відправили до лікарні, за словами самого Марка, він, після літака весь у синцях, із пошкодженою лицьовою пластиною опинився у холодному підвалі у тюремному закладі біля аеропорту. Марку дали можливість зателефонувати адвокату і він повідомив своїй представниці Олені Нехаєвій, що вранці співробітники силою повалили його на підлогу, один із охоронців наступив черевиком йому на обличчя і пошкодив лицьову пластину. Силою його доставили у літак, де Марк знепритомнів. Як він опинився у цьому підвалі, Марк не пам’ятає. Марк також встиг повідомити, що йому дали право користуватись телефоном лише раз на два тижні, що буде з ним далі він не знає.

 Як могли при прийомі Марка, не оглянути його на предмет тілесних ушкоджень? А тупо затягнути як «мішок картоплі».

І це, тільки декілька днів з двох років утримання Марка Соколовського у судовому комплексі Заанстад. Декілька днів знущань над українським громадянином, провина якого не доведена судом. Декілька днів із двох років знущань. Десятки написаних скарг у всі інстанції залишаються без відповіді. Про Марка Соколовського знає Міністр юстиції та оборони Нідерландів пані Ділан Єш Ілгоз-Зегеріус, однак скарги на її ім’я залишилися без відповіді. На офіційній сторінці уряду Нідерландів Дилан Ешилгез-Зегериус позиціонує себе як борець за справедливість:

– Я збираюся заохочувати, захищати та зміцнювати верховенство закону. Я хочу, щоб люди були впевнені у захисті, який він пропонує. І ми займемо жорстку позицію щодо тих, хто підриває верховенство закону.

Але, судячи з свідчень Марка Соколовського, та його представника це далеко не так.

dilan-yesilgoz

Про в’язня Нідерландів Марка Соколовського знає консул Надзвичайний і Повноважний Посол України в Нідерландах, Олександр Карасевич (на посаді з червня 2023 року), але, мабуть, в нього інші проблеми, та йому не до українських арештантів в Нідерландах. Також ми маємо і листування Олени Нехаєвої та адвоката Марка Соколовського з українським консулом

Ми дуже сподіваємось, що представники України в Нідерландах зможуть надати інтерв’ю нашій редакції та почнуть, нарешті, у повному обсязі виконувати свої повноваження щодо захисту українських громадян в Нідерландах.

Далі буде.

P.S. Насьогодні Марк Соколовський після невдалої спроби його вивезти чартерним рейсом до США перебуває у судовому комплексі Схіпхол у Нідерландах.

Схипхол

Комплекс розташований поряд з аеропортом Схіпхол і є локацією DJI, побудованою та експлуатованою в рамках державно-приватного партнерства. ДПП — це форма співпраці між урядом та однією чи кількома приватними компаніями.

Leave a Reply