Home > Новини > Реальна історія Марка Соколовського

Реальна історія Марка Соколовського

01 лютого у Києві відбулася пресконференція на тему: Реальна історія Марка Соколовського. Чому Україна не опікується долею надпотужного IT-фахівця, який прагне служити своїй державі?

За ініціативи офіційних представників Соколовського – його матері Олени Нехаєвої, голови БФ «Милосердя», й адвокатки в Україні та правозахисниці  Наталії Целовальніченко – задля об’єктивного інформування громадськості та ЗМІ в Києві відбувся захід в форматі офлайн та онлайн, до якого були залучені поінформовані правники Марка Соколовського в Україні, Нідерландах, Франції та США, свідки його волонтерської діяльності в Україні.

Нагадаємо, Соколовський утримується під вартою у Нідерландах з 20 березня 2022 року. Його затримано за обвинуваченням з боку США у безпрецедентному за масштабом кіберзлочині. За ствердженнями посадовців, причетних до республіканської партії зі штату Техас, Соколовський нібито завдав шкоди національній безпеці США. З того часу захист обвинувачуваного не отримав від прокурорів жодного доказу обвинувачення. Натомість, сторона обвинувачення встигла побудувати на цій справі особисту PR-кампанію (держпрокурор Michael C. Galdo), а західна преса з їх подачі назвала Марка «хакером всіх часів та народів».

За цей час щодо Марка не було винесено жодного рішення суду по суті обвинувачення. Також немає ознак ведення слідства: допитів, аналізу його показів, надання доказів обвинувачення.

Але це не заважає прокурорам вимагати його екстрадиції до США.

За показами Марка, від початку повномасштабної війни він взяв участь у волонтерській діяльності та був одним з IT-шників, які протистояли агресору у кіберсфері. Наприкінці березня 2022 року, як людина, що за медичними ознаками не підлягає до мобілізації та як волонтер, на законних підставах за дорученням БФ «Милосердя», він виїхав до Нідерландів задля придбання бронежилетів для ЗСУ. Але по приїзду до цієї країни його було заарештовано.

Весь цей час Марк Соколовський наголошує, що він непричетний до кіберзлочинності і просить надати йому можливість це довести.

З 07 грудня 2023 року, після нервового зриву Марка, його утримують під вартою у нелюдських умовах карцеру. Керівництво пенітенціарного закладу, де утримується Соколовський, та Міністр юстиції Нідерландів у листуванні з Оленою Нехаєвою наполягають, що Марк перебуває у доброму фізичному та моральному стані й уникають пояснень щодо процедури його екстрадиції. Натомість, фото, зроблені в тюрмі його нідерландським адвокатом, наочно доводять, що це не відповідає дійсності.

– Приблизно два тижні тому нам повідомили, що Соколовський відлетів до США, –  розповідає адвокат Соколовського в США Олексій Тарасов, – одначе екстрадиція не відбулася, оскільки (за словами представника Генпрокуратури США) стався медичний інцидент, через який Марк до літака не потрапив.

Як пояснили адвокату, представники США не погодились взяти на борт чартеру людину, яка має тілесні ушкодження і втрачає свідомість від виснаження.

Умови утримання Соколовського у тюрмі Нідерландів, ігнорування його офіційних діагнозів та фактична відмова у фаховій медичний допомозі вже привернула увагу правозахисників. Як повідомив адвокат Марка Єгор Бойченко, ЄСПЛ (прим. – Європейський суд з прав людини) надав строк для оформлення і подання заяви Марка проти Нідерландів.

Адвокат зазначив, що з правової точки зору, Марк Соколовський безпідставно перебуває у тюрмі вже два роки, за цей час стан його здоров’я значно погіршився, була спроба суїциду, людина перебуває у тяжкому фізичному та психічному стані.

Наталія Целовальніченко акцентувала увагу учасників на відсутності доказової бази обвинувачення.

– Так само висунути обвинувачення у розробці Racoon Stealer чи будь-якого іншого вірусу можна і мені, – розмірковує виконавчий директор філії  ПП «СТЕЛЛАР ХАРКІВ ГРУП» Якоб Лієр, роботодавець Соколовського у Нідерландах. – Залишки вірусу, які нібито було виявлено в анклауді Соколовського, можуть знайтися у будь-якого IT-фахівця, що спеціалізується на кібербезпеці.

Адвокатка Наталія Целовальніченко звертає увагу, що в обґрунтування своїх слів про провину Соколовського сторона обвинувачення немає жодних експертних висновків ІТ експертів. Держпрокурор Техасу Микаель Гальдо (Michael C. Galdo) аж ніяк не є таким експертом.

– Людину «призначили» винною у справі, де реальних злочинців не знайшли, – переконана Наталія Целовальніченко. – Але IT-злочини відносяться до універсальної юрисдикції, тому кожна країна може проводити незалежне розслідування. А враховуючи те, що прокурори США стверджують, нібито злочинна діяльність Соколовського відбувалася на території України, ця справа проти Марка може отримати публічну політичну складову і небезпечна для України. Адвокатка закликала СБУ перевірити обставини справи, долучитися до розслідування та захистити національні інтереси України. Вона підтвердила готовність Марка Соколовського співпрацювати з СБУ.  На її думку, існує реальна загроза для України, що певні політичні сили використають справу Соколовського на виборах США для пропаганди проти України.

Мати Марка, Олена Нехаєва, так само звертається до органів влади України з проханням про підтримку та незалежне розслідування. Вона переконана, що повернення Соколовського на Батьківщину надасть її сину можливість бути корисним своїй країні.

– Марк не кіберзлочинець, а дійсно IT-фахівець високого рівня, і він буде корисним в організації  кіберспротиву України проти країни-агресора, – наполягає Олена Нєхаєва.

Олена Нехаєва погодилася надати оригінальні документи щодо справи, рішення суду, актуальні довідки і т.ін. за додатковим особистим запитом з боку ЗМІ чи інших інституцій.   

Олена Нехаєва +380663006151 (телефон та Telegram), ratingfortuna@gmail.com

Вся інформація з приводу справи Марка буде розміщена:

  • на сайті: marksokolovsky.org;
  • на каналі: youtube.com/@marksokolovsky.

Також за доступом до коментарів та записом конференції можна звертатися до організаторок:

Наталія Целовальніченко +380954188050

Ольга Квасова-Цимбалюк + 380673217901

Leave a Reply